بلاگ
نرم افزار حسابداری ابری

نرم افزارهاى حسابداری ابرى به ابزاری برای فناوری تجارت یکپارچه تبديل شده اند. حسابداری ابرى عبارتی است که بسیاری با آن آشنا هستند، اما افراد كمى از تمام مزایای آن آگاه هستند. خصوصاً در مقايسه اين نرم افزار با نرم افزار حسابداری سنتی. 

برای اين كه اين مساله را بهتر درك كنيد، تیم راه حل های تجارى پایا افزار یک راهنمای جامع برای هر آن چه باید در مورد حسابداری ابرى بدانيد، مزایای آن، تصورات غلط راجع آن، و جايگاه آن در مقايسه با نرم افزار حسابداری سنتی، را فراهم كرده است.

نرم افزار حسابداری ابرى شباهت زيادى به نرم افزارهاى فرضى دارد، اما با یک تفاوت اساسی. 

نرم افزار حسابداری ابرى یا حسابداری استورم بر روی سرورهای مرکزی که از طریق اینترنت دسترسی دارند میزبانی و نگهداری می شود.  کاربران می توانند به جای ذخیره اطلاعات اصلی در رایانه یا سرور محلی، از سرورهای از راه دور برای ذخیره سازی و دسترسی به داده های خود استفاده کنند.

نرم افزار حسابداری ابرى به عنوان يك نرم افزار مدل استقرار (دپلوى مدل) محبوبیت يافته است. این نرم افزار با ویژگی های متنوعی در دسترس است و شرکت ها به هر اندازه اى مى توانند از آن استفاده كنند، و در نهايت پاسخ گوى بسيارى از موارد حسابدارى براى شركت هاى بزرگ نيز هستند.

کاربرد نرم افزارهای ابری

 • بودجه بندی پروژه
 • اتوماسیون عمل كردهای حسابداری دستی و حساب هاى دفترى
 • دسترسی به داده ها (از هر مکانى و یا با هر دستگاهى)
 • به روز رسانی داده ها در زمان واقعی
 • انجام فرايندها بدون نياز به صرف كاغذ
 • کاهش هزینه ها
 • پیش بینی هاى مالی
 • مدیریت جریان مالى
 • تولید گزارش های مالی
 • هوش تجاری

حسابداری استورم یا حسابداری سنتی؟

قبل از انتقال نرم افزار حسابداری به هاست از راه دور بر روی سامانه ابری، آنها معمولاً در هارد دیسک رایانه رومیزی میزبانی می شدند.  نرم افزار حسابداری سنتی شامل هزینه های زیرساخت اولیه و همچنین شامل هزینه های نگهداری نرم افزار و سخت افزار در محل می شوند. از طرف دیگر، رایانش ابری یک عملکرد نرم افزاری را بدون هزینه های بزرگ پیشرو یا هزینه صدور مجوز فراهم می کند. 

این تفاوت در هزینه ها تا حد زیادی به این دلیل است که این نرم افزار در فضاى ابرى در يك مکان مرکزی ذخیره، به روز رسانى و نگهداری مى شود. با داشتن کنترل بهتر بر روی نرم افزار، شرکت های نرم افزاری توانسته اند هزینه پشتیبانی و دزدی هاى نرم افزارى را كاهش دهند.

تیم های تجاری مالى با استفاده از حسابداری ابری مى توانند در زمان واقعى به اطلاعات دسترسى داشته باشند و در هر مكانى از آن استفاده كنند. اين قابليت باعث مي شود كه اين نرم افزار به عنوان يك نرم افزار كارآمد سازمانى براى شركت شما اين اطمينان را حاصل كند كه اطلاعات با دقت، صحت، تعادل، و به راحتى در هر نقطه از جهان به روز رسانى مى شود.

در راس نمونه هاى نرم افزارهاى مالی ابری، نرم افزار مالی تحت وب پایدار قرار دارد كه یک نرم افزار پیشرو در مدیریت مالی است. نرم افزار پایدار به صاحبان مشاغل اين امكان را مى دهد تا گزارش ها و داشبوردهایی را با دید کاملاً باز و داده های کلیدی شرکت توليد كنند. این نرم افزار ديدگاهى از پرداخت ها، هزینه ها و الگوی خرج كردهاى شرکت را ارائه مى دهد.

گزارش مالی در نرم افزار ابری حسابداری

هزینه های حسابداری

نرم افزار حسابداری ابرى معمولاً نسبت به سیستم های سنتی ERP مقرون به صرفه تر است، چرا كه هزينه هاى به روزرسانی نسخه های نرم افزاری و هزینه های نگهداری IT را ندارد.

تفاوت مهم دیگر این است که کاربران نرم افزار سنتی براى استفاده از اين نرم افزارها بايد پيش پرداخت هاى زيادى پرداخت كنند در صورتى كه براى استفاده از نرم افزارهاى حسابدارى ابرى نيازى به پيش پرداخت نيست.

در عوض، هزینه هاى مربوط به استفاده از نرم افزارهاى حسابدارى ابرى مربوط به چند كاربرى بودن و انتخاب نوع بسته های به روز رسانى شده (افزایشی) است. 

این بسته ها به گونه اى طراحى شده اند كه پاسخگوى نيازهاى خاصى باشند و فقط درصورتی که مصرف كننده وجود جنبه اى خاص را ضرورى بداند براى او اعمال خواهد شد.

امنیت اسناد حسابداری

از آن جایی که معمولاً نرم افزار حسابداری سنتی در هارد دیسک شخصی شما هاست می شد، هیچ سوالی در مورد امنیت اطلاعات مالی و بانکی به وجود نمى آمد. 

اگرچه، روشى قطعى برای سرقت اطلاعات کامپیوتر شما هميشه وجود دارد. با این وجود نرم افزارهاى مبتنی بر ابر، باعث ایجاد سوال در مورد امنیت اطلاعات مى شود، چرا كه اینترنت به راحتی در دسترس بسیاری از مردم جهان است. 

از اين لحاظ، لازم به ذکر است که نرم افزار حسابداری سنتی همين که دستگاهی که در آن هاست بود از دست برود و یا مجرمان به آن دسترسی پیدا كنند، امنیتش كاملا از بين خواهد رفت. از طرف دیگر، حسابداری ابرى دارای مزایای امنیتی بيشترى است چرا كه راه حل هاى امنیتی خاص خود مانند تأیید اعتبار و رمزگذاری را ارائه می دهد. 

با اين كار به کاربران اطمينان داده مى شود که اطلاعات آنها صرف نظر از مکانی که هستند یا از چه وسیله ای استفاده می کنند، به صورت آنلاین محافظت می شوند

نرم افزار حسابداری ابری

در حالی که هیچ گونه انکارى در توانمندى و کارآیی نرم افزار حسابداری ابری وجود ندارد، هنگامى كه در حال انتخاب يكى از اين نرم افزارها برای تجارت خود هستيد بايد يك سرى عوامل كليدى را مد نظر بگيريد و مورد ارزيابى قرار دهيد:

 • امنیت در زمينه نرم افزار حسابدارى ابرى از اهميت ويژه اى برخوردار است، چرا كه اطلاعات مالی منحصراً خصوصی هستند و نیاز به محافظت دارند. اطمینان حاصل کنید که نرم افزاری که انتخاب مى كنيد شامل رمزگذاری قوی، ضد بدافزار و دیواره آتش (فاير وال) باشد. علاوه بر این، برای جلوگیری از ورود کاربران غیرمجاز، باید روش های آشکاری همچون نظارت فعال وجود داشته باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که نرم افزارى كه انتخاب مى كنيد از داده های شما نسخه پشتیبان تهیه مى كند و در هر زمان قادر خواهید بود به داده های خود دسترسی پیدا کنید. این امر بازیابی آسان داده هايى كه به طور نامناسب چيده شده اند و يا از دست رفته اند را تضمین می کند و آرامش خاطر را برای اطمینان و پشتیبانی از اطلاعات شما فراهم می آورد.

کار نرم افزار شما فراهم کردن امکان تجزیه و تحلیل اعداد به طور كارآمد، ایجاد نتیجه گیری های صحیح و تخمین های بررسى شده است. سیستم عامل شما باید کاربر پسند باشد، استفاده از آن راحت باشد و قابل و درک باشد. شما باید بتوانید با راحتى به داده های خود دسترسى پيدا كنيد، کلیه اطلاعات خود را تجزیه و تحلیل كنيد و آن ها را با ارقام ديگر مقایسه كنيد.

نرم افزارهاى حسابداری به خاطر سوق پيدا كردن به سمت ابرى شدن از مزاياى زيادى برخوردار شده اند. از این گذشته، انواع متنوعی از محصولات نرم افزارى مبتنی بر ابر إيجاد شده اند. 

ممكن است براى شركت هاى در حال گسترش كه هر روزه تعداد زبادى مشترى دارند و بار اطلاعاتى حسابدارى زيادى را بايد مديريت كنند، انجام همور حسابدارى سخت و طاقت فرسا باشد، و اين حايى است كه نرم افزارهاى حسابدارى ابرى مى توانند مشكل گشا باشند. نرم افزارهاى ابرى متعلق به آینده هستند. 

کالاهای نرم افزارى مبتنی بر ابر دارای امنیتی هستند که محافظت از داده های شما را تضمین می کنند و راحتی دسترسی به اطلاعات شما را از هر مکان و هر وسیله ای فراهم می کنند. مهمتر از همه اين كه یکپارچه سازی و کارآیی نرم افزارهاى حسابدارى ابرى در مقایسه با نرم افزار حسابداری سنتی اصلا قابل قياس نيست.

مقایسه نرم افزارهای حسابداری

چه خوشتان بيايد و چه خوشتان نياد، دنياى تجارت به سمت آنلاين شدن در حركت است، پس شايد لازم باشد به استفاده از نرم افزارهاى ابرى خودتان را عادت دهيد!

خود من به شخصه أصلا تعجب نخواهم كرد اگر در چند سال آينده ببينم نرم افزارهاى دسكتاپ كاملا منسوخ شده اند! استفاده از یک سیستم مبتنی بر ابر اين امكان را به شما مى دهد كه در هر زمان و هر مکان امکانى به اطلاعات خود دسترسی داشته باشيد. 

به طور خودمار از اطلاعات شما نسخه پشتيبان تهيه مى شود، و توليد كنندگان نرم افزار هميشه اطلاعات جديد و مفيد را براى شما به روز رسانى مى كنند تا تجارت شما توانمندتر و كارآمدتر شود. نكته مهم اینجاست که نيازى نيست سخت كار كنيد، بلكه كافيست هوشمندانه کار کنید!

اين نكته ممكن است براى تجارت هاى نو پا و با تحارت هايى كه هنوز سيستم حسابدارى ندارند بيشتر اهميت داشته باشد!

مشکلات افراد در استفاده از نرم افزار حسابداری آنلاین

برخی از داده های شما احتمالاً از قبل هم آنلاین بوده اند. اگر بانکداری آنلاین داريد، پس اطلاعات مالی شما هم اكنون به صورت آنلاین است. 

اگر كار با كامپيوتر را بلد نباشيد و ندانيد كه چطور مى شود از اطلاعات به خوبى محافظت كرد، احتمال اين كه اطلاعات خود را از لپتاپ شخصى خود از دست بدهيد خيلى بيشتر از زمانى است كه از نرم افزار حسابدارى انلاين استفاده مى كنيد. نرم افزار آنلاین دارای نرم افزار رمزگذاری در سطح بانکی است.

بسیاری از نرم افزارها به شما اين امکان را می دهند كه از روش های تأیید دوگانه استفاده کنید، به صورتى كه پيامكى حاوى كد رمز به شماره تلفن همراه شما ارسال مى شود تا با وارد كردن اعتبار ورود خود را تائيد كنيد. در اين صورت افراد سودجو نمى توانند وارد اكانت شخصى شما شوند.

بیشتر نرم افزارهای حسابداری دارای یک اپليكيشن مخصوص تلفن همراه هستند که می توانید وارد آن شوید و به این ترتیب با استفاده از تلفن خود قادر خواهید بود به داده های خود دسترسی پیدا کنید. 

می توانید داده های خود را وارد برنامه تلفن همراه کرده و از آن جا نرم افزار را همگام کنید. امروزه معمولاً در ٩٩ درصد از موارد مردم به اينترنت دسترسی دارند.  همین مسئله را می توان برای ارائه دهندگان نرم افزار حسابداری آنلاین نیز در نظر گرفت. 

البته ممكن است گاهى أوقات سرعت اينترنت پايين بيايد و يا به طور موقت آنتن دهى وجود نداشته باشد، ولى اين مساله يك مورد هميشگى نيست و فقط گاها رخ مى دهد. از طرف دیگر، دقيقا با چه چیزی ممكن است مشكل داشته باشيد؟ 

هميشه پشت رايانه و يا لپ تاپ خود براى چك كردن و تنظيم كارها وقت صرف نمي كنيد، پس از دست دادن اينترنت براى مدت كوتاهى نمى تواند مشكل ساز باشد!

گاها ممكن است لپ تاپ شما هم باطرى تمام كند و يا يك مشكل نرم افزارى پيدا كند و يا لازم باشد كه ويندوز و نرم افزارهاى ديگر را به ووز رسانى كنيد، تمامى اين موارد هم مى تواند به نوعى معايب استفاده از دسكتاپ باشد.

درست است که برنامه های آنلاین به طور کلی کندتر از برنامه های دسک تاپ یا نرم افزارهای حسابداری تحت شبکه هستند، اما تفاوت سرعت در این دو مورد امروزه بسیار ناچيز است. 

من معتقدم که تحمل ذره اى سرعت پايين ارزش اين را دارد كه در هر زمان و در هر مكانى بتوانيد براى ارتقاء تحارت خود به اطلاعات خود دسترسى داشته باشيد.

پایا افزار، پیشرو در نرم افزارهای مالی و حسابداری

 

آیا این مطلب مفید بود؟

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

نظر خود را بنویسید

مشخصات شما منتشر نخواهد شد. فیلد هایی که با * مشخص شده اند را باید تکمیل کنید.

ما در شبکه های اجتماعی

داغ ترین ها

آخرین دیدگاه ها

No comments found!

زنبیل خرید