گروه نرم افزاری پایا

نقش نرم‌افزار حسابداری در فرآیند جامع مالی

admin نیم‌رخ

.

نقش نرم افزار حسابداری در مشاغل گوناگون که در هر وسعتی که باشند به امور حسابداری نیاز دارند. این داده های حیاتی را می توان به صورت دستی یا با استفاده از صفحات گسترده اکسل نوشت. با پیشرفت تکنولوژی، می توان گفت که این روش دیگر منسوخ شده است. امروزه بسیاری از کسب و کارها از نرم افزار حسابداری و برای پیگیری فرآیندهای حسابداری خود استفاده می کنند. نرم افزار حسابداری شرکتی برنامه ‌ای است که کسب ‌و کارهای فروش می ‌توانند گردش کار حسابداری خود را بر روی پلتفرم‌ های دیجیتال مدیریت کنند. در این مقاله به نقش نرم افزار حسابداری در فرآیند جامع مالی می پردازیم.

نرم افزار حسابداری چیست؟

نرم افزار حسابداری تراکنش های مالی روزانه یک سازمان از جمله مدیریت دارایی های ثابت، مدیریت هزینه، مدیریت درآمد، حساب های دریافتی، حساب های پرداختی، حسابداری حساب جاری، گزارشگری و تجزیه و تحلیل را مدیریت و ثبت می کند. یک سیستم حسابداری کامل، دارایی ها، بدهی ها، درآمد و هزینه های یک شرکت را ردیابی می کند. سپس این تراکنش ‌ها خیلی سریع به سوابق دفتر کل اضافه می ‌شوند و به مدیران مالی، مقامات خزانه‌داری و حسابرسان دسترسی فوری را به داده‌های مالی دقیق می ‌دهند. همچنین به صاحبان مشاغل اجازه می دهد تا عملکرد خود را در سطح عملیاتی مشاهده کنند.

ثبت سیستماتیک و  این تراکنش های مالی امکان تهیه صورت های مالی سه ماهه و سالانه شامل ترازنامه، صورت سود و زیان، صورت جریان وجوه نقد و صورت های حقوق صاحبان سهام را فراهم می کند. نرم افزار حسابداری جزء ضروری سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی است.

سیستم های نرم افزار حسابداری شرکتی عملکردهای اصلی کسب و کار مانند حسابداری، برنامه ریزی مالی و تجزیه و تحلیل، زنجیره تامین، مدیریت موجودی و تدارکات را ترکیب می کنند. این برنامه ‌ها با یک رابط کاربری و مدل داده مشترک ادغام می‌ شوند و نیاز به تغییر سیستم ‌ها یا ادغام داده ‌های لازم برای مدیریت جنبه ‌های مختلف کسب ‌و کار شما را از بین می‌ برند.

چرا باید از نرم افزار حسابداری استفاده کرد؟

برنامه های نرم افزار حسابداری تحت وب  پایدار که با توجه به نیازهای تجاری کسب و کار شما طراحی شده اند، به شما این امکان را می دهند که تمام فرآیندهای تجاری خود را از یک پلتفرم دنبال کنید. نقش سیستم حسابداری خطاها را به حداقل رسیده و اطلاعات کسب و کار شما به طور ایمن محافظت می شود. همچنین به شما این امکان را می دهد که داده ها را به صورت فوری گزارش دهید. شما می توانید تمام معاملات خود را به سرعت و به صورت عملی انجام دهید و برای کارهای دیگر خود وقت بگذارید. از دلایل دیگر لزوم استفاده از نرم افزار حسابداری  می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

در وقت شما صرفه جویی می کند

نقش نرم افزار حسابداری در وقت شما اینست که در وقت شما صرفه جویی میکند. با یک دفترچه و خودکار زمان زیادی می برد. نقش  نرم افزار حسابداری و  به شما این امکان را می ‌دهند که تمام تراکنش ‌های خود را بر روی پلتفرم‌ های دیجیتال در زمان بسیار کوتاه ‌تری انجام دهید. با توجه به اینکه نرم افزارهای حسابداری برای سهولت کارهای شما طراحی میشود بنابراین به راحتی میتوانید در وقت خود صرفه جویی کنید.

به شما اجازه می دهد تا کسب و کار خود را بدون خطا مدیریت کنید

اشتباهاتی که کسب و کارها در این مرحله ممکن است مرتکب شوند، تهدید بزرگی برای شرکت هستند. برنامه های نرم افزار حسابداری شرکتی با پیش بینی این خطاهای احتمالی خطرات را به حداقل می رساند.

به شما امکان می دهد داده های مهم را فورا گزارش دهید

نرم افزار حسابداری گزارشی را ارائه می‌ دهند که در آن می‌ توانید تمام فرآیندهای برنامه ‌ریزی، اجرا، نظارت و کنترل خود را مشاهده کنید که آن‌ها را مطابق نیاز خود تغییر شکل دهید.

داده های شما را ایمن نگه می دارد

داده های شما در سرورهایی که شما کنترل می کنید نگهداری می شود. با دادن دسترسی به هر کسی که می‌ئخواهید، مطمئن می‌ شوید که حساب و کتاب شرکت ایمن است.

باعث موفقیت تجاری شما می شود

مشاغل در هر اندازه و صنایعی که می فروشند به نرم افزار حسابداری شرکتی نیاز دارند. برنامه های نرم افزار حسابداری به شما این امکان را می دهند که تمام فرآیندهای خود را از طریق یک پلت فرم واحد مدیریت کنید. شما را قادر می سازد با افزایش کارایی و سودآوری خود به موفقیت دست یابید.

نرم افزار حسابداری و اتوماسیون حسابداری برای کمک به شرکت ها در اجرای فرآیندهای کسب و کار روزانه آنها حیاتی است. این سیستم به رهبران کسب و کار اجازه می دهد تا انگشت خود را روی نبض سلامت مالی شرکت خود نگه دارند.

دفتر کل و حساب جاری

نرم‌افزار حسابداری مدرن به گونه‌ای طراحی شده است که به مدیران مالی و سرپرستان، نگرشی بی‌ درنگ از داده‌ های مالی را با اجازه دادن به ورودی‌ های خودکار حساب جاری برای ایجاد خودکار دفتر کل، ارائه می ‌دهد.

حساب های پرداختی و دریافتی

نرم افزار حسابداری یک راه حل کامل برای حسابداری شرکت هاست. این سیستم به شرکت ها کمک می کند تا موارد تکراری را کاهش دهند؛ بودجه بندی و پیش بینی بهتری را ارائه کنند و مدیریت هزینه ها را به طور جامع و طبقه بندی مناسب ارائه دهند. همچنین یکپارچه سازی با سیستم های بانکی را فراهم می نماید؛ امکان حسابرسی دقیق تری را فراهم کرده و سابقه دقیقی از تمام دارایی ها و بدهی ها را حفظ می کند. در نرم افزار حسابداری بدلیل یکپارچه بودن حسابهای پرداختی و دریافتنی به راحتی انجام میشود.

مدیریت پول نقد

ویژگی های مدیریت پول نقد در نرم افزار حسابداری . به طور خودکار تراکنش های نقدی را در صورتحساب های بانکی تطبیق داده و نگاه دقیقی از موقعیت های نقدی ارائه می دهد. این ویژگی‌ ها شرکت‌ ها را قادر می‌ سازد تا سرمایه ‌گذاری، استقراض و سایر تصمیمات نقدی. به‌ موقع را با پیش‌ بینی ‌های نقدی خودکار بر اساس بدهی‌ ها، مطالبات، دفترهای فرعی حقوق و دستمزد و تراکنش‌های خارجی اتخاذ کنند.

نقش نرم افزار حسابداری در مدیریت دارایی

نقش نرم افزار حسابداری در سیستم  حسابداری مدرن به شما کمک می کند. تا کل چرخه مالی دارایی ها، از جمله تصاحب، سرمایه گذاری و استهلاک را مدیریت کنید. به دست آوردن این دید کامل به کسب و کارها کمک می کند تا صورت های مالی دقیقی از ارزش گذاری و استهلاک ارائه دهند.

مدیریت ریسک و رعایت قوانین

بهترین دفاع یک سازمان در برابر تقلب و دسترسی غیرمجاز کاربر، نرم افزار حسابداری . با امنیت داخلی، مدیریت ریسک و کنترل های حسابرسی است. این کنترل‌های داخلی و تفکیک وظایف به شما کمک می‌کند تا با قوانین مالی مطابقت داشته باشید و یک منبع امن و واحد از حقیقت برای داده‌ها را به شرکت خود ارائه دهید.

مدیریت مجموعه

مدیریت مجموعه ها یکی از ویژگی های مهم نرم افزار حسابداری است. با مدیریت جامع مجموعه ها، رتبه بندی مشتریان، تنظیم استراتژی های جمع آوری، مدیریت پرداخت های مجموعه و شروع مرحله نهایی جمع آوری برای مشتریان ورشکسته آسان تر است.

مدیریت درآمد

ویژگی های مدیریت درآمد تعبیه شده در نرم افزار حسابداری شرکتی، فرآیند استفاده از تجزیه و تحلیل را برای به حداکثر رساندن درآمد و سودآوری خودکار می کند.

گزارش و تحلیل

یک سیستم حسابداری کامل نه تنها تراکنش های مالی را ثبت می کند. بلکه شامل ویژگی های گزارش و تجزیه و تحلیل نیز می شود. این پانل های از پیش ساخته شده به مدیران مالی کمک می کند تا امور مالی سازمان خود را درک کنند. و اطلاعات عمیق تر را به دست آورند. این پانل‌ ها شاخص‌ های کلیدی مالی حیاتی، از جمله نسبت جاری. نسبت نقدینگی، نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام، سرمایه. در گردش خالص. و گردش موجودی را در زمان واقعی محاسبه می ‌کنند.

نقش نرم افزار حسابداری بر بخش های مالی 

در بخش هایی که نیاز به توجه دارند مانند امور مالی و حسابداری، نرم افزار حسابداری . نقش مهمی در کاهش اتلاف زمان و میزان خطاهایی که ممکن است در فرآیندهای کسب و کار رخ دهد ایفا می کند.

درج فاکتور یکی از کارهای رایجی است که در هر شرکتی وجود دارد و وقت واحد حسابداری را می گیرد. ثبت ‌های منظم فاکتورها از نظر نظارت بر وضعیت بدهی/ اعتبار حسابداران جاری، طرح ‌های جمع‌آوری-پرداخت و معاملات پایان ماه مهم هستند.

درج فاکتور می تواند به صورت روزانه یا هفتگی بسته به تراکم شرکت ها انجام شود. وارد کردن دستی اقلام صورتحساب الکترونیکی (اطلاعات شرکت، نوع هزینه، مبلغ، نرخ مالیات بر ارزش افزوده و …) به سیستم توسط کاربر فرآیندی .زمان بر و پرخطاست. در این فرآیند که مبتنی بر نیروی انسانی است. هر گونه اشتباهی که بسته به تراکم انجام خواهد شد، ممکن است با ایجاد اختلال در فرآیندهای تجاری، ریسکی را برای شرکت ایجاد کند.

با طراحی نرم افزار حسابداری و اتوماسیون حسابداری در جریان صحیح، کار رایج را برای بخش حسابداری. کارآمدتر کرده و با صرفه جویی در زمان، میزان خطا را کاهش می دهد. ضمن اینکه با برنامه ریزی کارآمدتر امکان استفاده از نیروی انسانی ارزشمند برای شرکت را فراهم می کند.

جمع بندی

در نتیجه، یک فرآیند نرم افزار حسابداری، طراحی شده یک فناوری مهم است. که هدف آن بهبود فرآیندهای تجاری و مدیریت کارآمدتر پرسنل است. برای خرید نرم افزار حسابداری می توانید از خدمات نرم افزار erp و محصولات شرکت پایا افزار دید نمایید.


admin نیم‌رخ

با نویسنده مقاله آشنا شوید

با پایا، به قله فکر کن

حل تمام مشکلات مالی و حسابداری تان را به پایا بسپارید.