|

|

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

|

بلاگ

نرم افزار انبارداری

کنترل ورود و خروج کالا، ارزش ریالی کالا در انبار و غیره نیازمند سیستمی توانمند مانند نرم افزار انبارداری حرفه ای۵ است که بتواند گردش عملیات را مدیریت نموده و محاسبات را به دقت بالا انجام دهد.

انبار به محلی اطلاق می‌گردد که کالا، اجناس، مواد اولیه و یا محصول در آن قرار دارد، این محل ممکن است سرپوشیده، محوطه سرباز، زیر زمین و یا حتی داخل یک دستگاه (همانند یخچال‌های صنعتی که داخل آن مواد غذایی و فاسد شدنی نگهداری می‌شود) باشد.

 گاهی انبارها داخل یک شرکت و یا کارخانه‌اند و گاهی در یک محیط خارج از آن قرار دارند، ولی اغلب شرکت‌ها سعی می‌کنند انبارهای خود (به خصوص انبارهای مواد اولیه) را داخل شرکت جای داده تا بتوانند کالاها و قطعات مورد نیاز خود را به سرعت و سهولت از آن خارج سازند و در تامین مواد اولیه مورد نیاز خود دچار وقفه نگردند.

چرا به نرم افزار انبارداری نیاز داریم؟

اهمیت انبار به عنوان محل تجمع سرمایه هر سازمان بیش از پیش نمود پیدا می‌کند. انبار به عنوان حلقه ارتباطی بین تولید، توزیع و مصرف و همچنین ارتباط بین زنجیره خرید و فروش مواد و کالا و خدمات محسوب می‌شود.

نرم افزار انبارداری و حسابداری انبار در نرم افزار حسابداری تحت وب پایدار با قابلیت ایجاد فرم و امکان تعیین گردش کار فرم‌ها بر اساس نیاز سازمان، تمامی ابزارهای لازم مدیریت انبار برای تصمیم‌گیری‌های به موقع و کنترل انبارهای مختلف سازمان در کلیه شعب را فراهم می‌آورد.

 

حسابداری انبار به اندازه حسابداری فروش مهم است. هر محصولی که در قفسه خود دارید، دارای ارزش پولی است و احتمالاً کل ارزش دارایی کالاها از آن چه در حساب بانکی خود دارید بیشتر خواهد بود. برای رشد اقتصادی، باید بدانید که چگونه این دارایی را به درستی مدیریت کنید.

این مقاله قصد دارد تا شما را به دانش موردنیاز برای گزارش گیری دقیق در مورد منابع موجودی در انبار تجهیزکند. از این گذشته، موجودی با ارزش ترین دارایی شما است.

  • مبانی حسابداری انبار
  • روش های حسابداری انبار
  • هزینه حسابداری فروش

هزینه و فروش انبار

مبانی حسابداری انبار

درست مانند پول نقد در بانک یا فاکتورهای مشتریان، موجودی های انبار یک دارایی است و ارزش ریالی آن در ترازنامه قید می شود. دارایی هایی که در ترازنامه ظاهر می شود، نشان می دهد ارزش تجارت شما چقدر است.

هنگام خرید محصولات از یک فروشنده:

  1. دارایی های خود را برابر با ارزش فاکتور افزایش دهید.
  2. بدهی های خود را برابر با مبلغ بدهی به فروشنده خود افزایش دهید.

موادی وجود دارد که قیمت آن ها به طور منظم و قابل توجهی تغییر می کند و روش های مختلفی برای ارزش گذاری موجودی ارائه می دهد. اما برای اهداف خرده فروشی و عمده فروشی، ارزش موجودی شما قیمت خالص هزینه است.

هزینه فروش/ هزینه کالای فروخته شده

یکی از عناصر اصلی، شناسایی سطح سودآوری و جریان نقدی در زمان واقعی، ردیابی هزینه فروش یا هزینه کالاهای فروخته شده است. این مقدار، موجودی است که شما فروخته اید. سود ناخالص شما برابر است با  مبلغ خالص فروش منهای هزینه فروش.

وقتی اقدام به فروش می کنید، دارایی خود را کاهش داده و هزینه فروش خود را افزایش می دهید که این موضوع موجب انتقال ارزش موجودی از ترازنامه به گزارش سود و زیان یا وضعیت درآمد می شود. این که آیا این اتفاق در زمان وقوع فروش می افتد یا در پایان ماه، بستگی به این دارد که کدامیک از روش های حسابداری انبار را استفاده می کنید.

برخی از کسب و کارها تصمیم می گیرند همزمان با تاریخ فاکتور، هزینه فروش را تشخیص دهند، که موجب گزارش گیری آسان تر از سود نسبی می شود؛ زیرا هزینه فروش و درآمد در همان دوره ظاهر می شود. کسب و کارهای دیگر ترجیح می دهند در زمان تحویل کالا، هزینه فروش را تشخیص دهند.

حسابدار خبره باید بتواند بهترین روش اختصاصی برای کسب و کارتان را به شما توصیه کند.

روش های حسابداری انبار چیست؟

برای ثبت موجودی در نقاط مختلف دنیا دو روش رایج است. بنابراین برای ثبات، این موارد را به دو روش “دوره ای” و “هزینه فروش” دسته بندی می کنیم.

روش ۱: حسابداری دوره ای انبار

با استفاده از روش دوره ای، هنگامی که فروشی اتفاق می افتد، حسابداری انبار انجام نمی شود. فروش، معاملات و درآمد مالیاتی را ذخیره می کند و ۱۰۰٪ سود آن را در صورت سود شما نشان می دهد. در پایان ماه (یا سال)، یک به روزرسانی موجودی انجام می شود و مقدار آن محاسبه می شود، سپس این مقدار، با ارزش موجودی ماه قبل (یا سال قبل) مقایسه می شود.

“ارزش موجودی اول دوره”و “ارزش موجودی پایان دوره” شناسایی و با تعیین هرگونه خریدی که ممکن است در طول دوره انجام داده باشید، هزینه ای برای فروش  شناسایی می شود که از درآمد حاصل از آن کسر و سود ناخالص را محاسبه می کند.

با حسابداری دوره ای، ارزش خرید، مستقیماً هنگام خرید به گزارش سود و زیان یا صورت درآمد اضافه می شود و تنظیم موجودی در پایان ماه به روز رسانی می شود. بعد از انجام تمام محاسبات، فقط یک بار در ماه می توانید گزارشی دقیق از سود خود دریافت کنید.

از جمله معایب حسابداری دوره ای انبار: تا زمانی که شمارش انجام نشود، هیچ گونه ضرر موجودی در اثر آسیب یا سرقت شناسایی و کشف نمی شود و باید حتما، ارزش گذاری موجودی انبار را بعد از کسر فروش هدیه، نمونه ی رایگان، آسیب و سرقت در نظر بگیرید. از مزایای آن این است که لازم نیست هزینه موجودی را برای هر یک از فروش ها محاسبه کنید و در عین حال روش اجرای حسابداری دوره ای ساده تر و آسان تر است اگر سیستم های جداگانه ای را برای حسابداری و مدیریت موجودی انبار در سازمان خود پیاده سازی و اجرا کردید.

روش ۲: حسابداری انبار هزینه فروش

با استفاده از روش حسابداری هزینه فروش، هر فروش منفردی که شامل  افزایش موجودی است، در صورت درآمد یا گزارش سود و زیان وارد می شود و ارزش دارایی در ترازنامه کاهش یافته و براساس ارزش واقعی کالاهایی که ارسال شده اند، هزینه فروش در گزارش سود و زیان افزایش می یابد. هنگامی که موجودی بیشتری خریداری می کنید، ارزش خرید به دارایی های شما (ترازنامه) اضافه می شود، نه در گزارش سود و زیان، همانند حسابداری دوره ای انبار.

هنگامی که کالاها را به انبار می رسانید، ضروری است که دقیق ترین ارزش هزینه موجود را وارد کنید. اگر مقدار واقعی در فاکتور خرید قید شده باشد، نرم افزار حسابداری باید اختلافات جزئی را محاسبه کند. برای بهره مندی از حسابداری هزینه فروش؛ فرآیندهای خرید، موجودی و حسابداری انبار باید کاملاً یکپارچه و از نظر ایده آل،  همه در یک نرم افزار یکسان پیاده سازی و اجرا شوند. از طریق یک نرم افزار واحد و یکپارچه، می توان به داده های دقیق در زمان واقعی دسترسی داشت زیرا معاملات به صورت خودکار انجام می شوند و درصد خطا کاهش می یابد.

حسابداری هزینه فروش

ارزش کالاهای فروخته شده در حسابداری هزینه فروش توسط یکی از چند فرض “جریان هزینه” تعیین می شود ، از جمله:

اگر یک محصول برای خرید، همیشه همان مقدار هزینه را داشته باشد و تغییری در آن به وجود نیاید، خروجی محاسباتی تمام این روش ها نتایج یکسانی دربردارد.

زمانی که قیمت های شما تغییر می کنند، در هنگام فروش، از کدام قیمت برای هزینه معاملات استفاده می کنید؟

روش های مختلفی برای استفاده وجود دارد:

روش اولین صادره از اولین وارده(فایفو)

هنگام فروش از هزینه ی قدیمی ترین موجودی انبار استفاده می شود. یعنی کالاهایی که ابتدا خریداری می شوند ابتدا به فروش می رسند پس کالایی که در پایان دوره در انبار باقیمانده, مربوط به خریدهای آخر است و قیمت خرید آنها را به عنوان ارزش موجودی کالای پایان دوره در نظر می گیریم. روش FIFO مستلزم آن است که هر نوع تحویل محصول به طور جداگانه با تاریخ و قیمت ثبت شود.

روش اولین صادره از آخرین وارده(لایفو)

روش LIFO هنگام فروش از جدیدترین ارزش موجودی برای هزینه معاملات استفاده می کند. اگر قیمت تمام شده یک محصول با گذشت زمان در حال افزایش باشد، LIFO کمترین سود (و کمترین مالیات) را به دنبال خواهد داشت، زیرا جدیدترین هزینه ها بالاتر از هزینه های قدیمی خواهد بود.

اصول حسابداری انبار

معرفی بخش های نرم افزار انبارداری

۱-اطلاعات پایه انبار

در این بخش از نرم افزار انبارداری مواردی همچون: فرم های انبار، فهرست کالاهای انبار، تعریف قفسه، تخصیص کالا به قفسه و چاپ برچسب کالا در نظر گرفته شده است.

 

۲-برگه های انبار

شما می توایند درخواست تامین کالا، برگه خروج، ثبت سفارش کالا، درخواست تامین کالا و دیگر امکانات را از این طریق پیگیری کنید.

۳-ریالی کردن

ریالی کردن انبار به کمک این بخش قابل انجام است.

۵- صدور سند حسابداری

از امکانات صدور سند می توان به ثبت سند حسابداری وارده و نیز حسابداری صادره اشاره کرد.

۶-انبارگردانی

فهرست برگه های انبارگردانی و ثبت انبارگردانی در این بخش گنجانده شده است.

۷-گزارش های انبار

گزارش گردش مقدار و کاردکس کالاها طی دوره، تنظیمات گزارش، موجودی کالا بر اساس شماره پروانه، گزارش وضعیت کالاهای انبار بر اساس گروه کالا و گزارش صدها امکان دیگر در این قسمت قابل دسترسی می باشد.

نتیجه گیری

صنعت خرده فروشی در حال تجربه تغییر بی سابقه ای است. ضروری است که سطح سودآوری و جریان نقدینگی خود را در مقیاس بالا مدیریت کنید و در رقایت باقی بمانید. پیاده سازی عملیات حسابداری خود را به نرم افزار مالی یکپارچه تحت وب پایدار بسپارید و دقت و راندمان بیشتری داشته باشید و با دردسرهای کمتری مواجه شوید و روی رشد و بهبود تجارت خود تمرکز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما در شبکه های اجتماعی

داغ ترین ها

accounting-coding
آشنایی با ساختار و انواع کدینگ حسابداری
ادامه مطلب
4-4
نرم افزار حسابداری آنلاین
ادامه مطلب
-حسابداری-چیست
مبانی و اصول حسابداری چیست؟ 🎯{15 هدف مهم حسابداری}
ادامه مطلب
wide-3
تهیه نسخه پشتیبان از نرم افزار های تولیدی شرکت پایا افزار
ادامه مطلب
خزانه-داری-در-حسابداری
اصول کلی خزانه داری در حسابداری و مدیریت اسناد
ادامه مطلب
مدیریت-فروش-رستوران
چگونه بهترین نرم افزار مدیریت فروش رستوران را انتخاب کنیم؟
ادامه مطلب
نرم-افزار-مدیریت-رستوران
ویژگی های نرم افزار حسابداری تهیه غذا و کترینگ
ادامه مطلب
accounting-end-cost
ثبت حسابداری بهای تمام شده
ادامه مطلب
نرم-افزار-حسابداری-فروشگاه
راهکاری ساده با نرم افزار مدیریت حسابداری فروشگاه
ادامه مطلب
erp
برنامه ریزی منابع سازمانی یا همان ERP چیست؟
ادامه مطلب

برای درخواست دمو و کسب اطلاع دقیق تر از ویژگی های نرم‌افزار  می توانید این فرم را تکمیل کنید.

کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.